top of page
  • Yazarın fotoğrafıCesur Can

Turizm Sektöründe Kalifiye Personelin Önemi


Turizm Çalışanları
Turizm Sektöründe Kalifiye Personelin Önemi

Günümüzde konaklama tesislerinin ve gastronomi tesislerinin ortak sorunlarının en başında gelen sorunlardan bir tanesi sertifikalı eleman yetersizliğidir. Turizm İşletme Belgeli tesislerde çalıştırılması zorunlu olan meslek gruplarının arttığı bu günlerde birçok alanda eleman sıkıntısı görülmektedir.


Tesis bünyesinde bulunan havuz ve plajlarda gümüş sertifikalı cankurtaran belgesi sahibi olan iki personel ve havuz suyu bakım operatörü zorunlu hale getirilmiştir.

Mutfak ve aşçılık belgesi bulunan şefler, teknik sistem odalarında hayat boyu öğrenme kursu bitirmiş sertifikalı teknikerler, ilk yardım sertifikalı bir personel, resepsiyon ve ön büroda yabancı dil sertifikalı ve sektörde beş ila on yıl deneyimi olan müdürler … Ayrıca bunlarla da sınırlı kalınmayıp, müşteri ortak alanları ve mahalleri dışında kalan bir çok ünitede ve mahalde sertifikalı Bakanlıklarca akredite edilmiş özel sektör meslek örgütlerinden alınan süreli ve sözleşmeli bakım anlaşmaları gerekmektedir.


Tesis genelinde haşere ile mücadele kapsamında yapılan periyodik ilaçlamalar, havuz suyu bakım sözleşmeleri, klima bakım sözleşmeleri, jeneratör bakım sözleşmeleri ve daha birçok sözleşmenin yapılması ise verilen konaklama hizmetlerinin görünmeyen zor kısımlarıdır. Dışarıdan görüldüğü gibi güler yüzle verilen konaklama hizmetleri aslında birçok ağır yükü taşıyan personeller tarafından sağlanmaktadır.


Oda sayısı arttıkça personel gereksinimi artan otellerde kalifiye elaman azlığından dolayı mevsimlik personel çalıştırılmaktadır. Turizmin önemli bir hizmet sektörü olması nedeniyle, eğitimsiz personelin davranışları, hizmet kalitesi, hijyen kuralları ve görgü kurallarına uygunluğu hemen göze batmaktadır. Böyle bir durumda çok lüks bir konaklama tesisi hakkında yorumlar hiçte iç açıcı olmamaktadır. Günümüz koşullarında tatile çıkmadan önce hem yerli hem de yabancı turist gideceği otelin internet üzerinden yapılan yorumlarına ve puanlamalarına göre otel seçtiklerini artık hepimiz biliyoruz. Yapılan yorumların içinde en fazla şikâyet personeller ile alakalı şikayetlerdir.


Turizmde kazanmak için, kaliteli ve bilgili personel barındırılması artık sektörel bazda riske edilmeyecek kadar öneme sahip olmuştur. Bu sebeple, turizm meslek liseleri, yüksek okul turizm işletme bölümü stajyerleri ve mezunları sektörde ihtiyaç duyulan kalifiye personel olarak istihdam edilmelidir.


26 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page