top of page
Otel Yüzme Havuzu

Airbnb (Turizm Amaçlı Konut Belgelendirme)

Mevzuat gereği tüm konaklama tesisleri turizm işletmesi belgesi almak zorundadır. Tür ve sınıfa göre değişiklik gösteren tesislere, belgelendirme sürecinin tüm aşamalarında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Evinizi, villanızı veya müstakil konutunuzu Turizm Amaçlı Kiralamaya uygun hale getirebilmek için gerekli olan KANUN ve YÖNETMELİK resmi gazetede yayınlandı. Bu durumda artık önünüzde engel kalmadığını ve kiralamaya başlayabileceğinizi düşünebilirsiniz.

 

İstenilen belge ve bilgiler eksiksiz olarak Bakanlığın sistemine yüklenildiği taktirde hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Ancak aşağıda belirteceğimiz hususları dikkate alarak, -yapacağınız işlemlerden emin olmadığınız taktirde- kesinlikle tek başınıza yürütmeyiniz.

 

İl Kültür Turizm Müdürlüklerinden, Turizm Bakanlığından veya bir Danışmandan destek alarak ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Başvuru Esnasında İstenen Belgeler;

• Başvuru öncesi konutunuzun TURİZM AMAÇLI KONUT kriterlerine uygun olup olmadığını netleştirin,

• Yeni T.C kimlik fotokopisi (Bu kimliklerde imza olduğu için imza beyannamesi ayrıca çıkartmanıza gerek kalmaz)

• Tapu (tapu kaydında konut amaçlı kat irtifakı ya da kat mülkiyetli), yapı kayıt belgesi (Konut adına çıkmış olan – Ticari yazan kabul edilmez)

• Kiraya verilecek konut apartmanda ise diğer komşulardan muvafakatname (konuttaoturan kiracıdan değil TAPU’da ismi yazan kişiden), (sitede, yani birden fazla apartmandan oluşan alanda TAPU KÜTÜĞÜNE KAYITLI YÖNETİM PLANINDA Turizm amaçlı kiralamaya uyumlu bir karar var ise muvafakatname gerekmez, böyle bir karar alınmamış ise binada yer alan konut nitelikli tüm bağımsız bölümlerin kat malikleri tarafından oy birliği ile alınan kararın noter onaylı örneği),

• Kiraya vereceğiniz konut sadece size ait değil ise (ortak veya ortaklar var ise) ; pay ve paydaş çoğunluğunu sağlayacak şekilde başvuruya onay veren maliklere ilişkin kimlik fotokopisi ve varsa imza beyanlarını belirtilen belgeler ile başvuruya onay verdiklerine ilişkin yazılı beyanları gerekir,

• Sistem üzerinden yapılacak başvuru aşamasından sonra, başvurunuzun olumlu olması halinde tarafınıza yönlendirilecek olan denetçi veya müfettiş tarafından konutun konaklamaya uygun olup olmadığı denetlenecektir. Bu denetlemede; konutun kapasitesi, güvenlik önlemleri, belgelerin uygunluğu ve gerçekliği, konaklama standartlarına uyumluluğu, konutun, tefriş, dekorasyon, donanım ve cihazların standartlara uygunluğu kontrol edilecektir.

• TÜZEL KİŞİLİK – ŞİRKETLERDE Gerçek Kişi-Şahıs başvurularında belirttiğimiz hususlara ve istenilen belgelere ilave belgeler eklenmek suretiyle aynı yol izlenerek başvuru ve denetleme süreci gerçekleştirilecektir.

• Kiralamaya konu olan konut; TAPUDA yüksek nitelikli konut (rezidans) olarak kayıtlı ise istenen evrak ve bilgiler ile denetimde kontrol edilecek standartlar daha farklı olacaktır.

 

Özet olarak yukarıda özetlediğimiz hususlarda tarafımıza 0533 543 89 15 telefon numaramızdan ulaşarak ÜCRETSİZ destek alabilirsiniz.

WhatsApp.svg.webp
bottom of page