top of page
Otel Yüzme Havuzu

Pansiyon Belgelendirme

Mevzuat gereği tüm konaklama tesisleri turizm işletmesi belgesi almak zorundadır. Tür ve sınıfa göre değişiklik gösteren tesislere, belgelendirme sürecinin tüm aşamalarında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Hoş geldiniz! otelbelgelendirme.com olarak, Türkiye genelindeki pansiyonlara yönelik kapsamlı belgelendirme hizmetleri sunmaktan gurur duyuyoruz. Uzun yıllara dayanan sektör deneyimimiz ve alanında uzman ekibimizle, pansiyonların kalite standartlarına uygunluklarını kanıtlamalarına ve konuklarına en iyi hizmeti sunmalarına yardımcı oluyoruz.

Pansiyonlar en az 3(üç) en fazla 25(yirmibeş) odası bulunan konaklama tesisleridir.
Pansiyonlarda, giriş holü, oturma yemek ve kahvaltı ihtiyacını karşılayabilecek kapalı mahal (yazlık tesislerde bir kısmı açık olabilir.)


Yemek ihtiyacının işletme tarafından verilmemesi durumunda, pansiyon mutfaklarında ihtiyacı karşılayacak miktarda, buzdolabı, pişirme ve ızgara donanımları, bulaşık yıkama, hazırlık ve malzeme istif yerleri, servis malzemeleri ve dolapları bulunur.


Belediyelerden alınmış olan İş Yeri Açma Çalışma Ruhsatı ile pansiyonların bir kısmı Basit Konaklama Belgesi ile işletilmektedir. Basit Konaklama belgelerinin geçici olması sebebiyle belirli bir süre içerisinde bu belge ile işletilen tüm pansiyonların Turizm işletme Belgesi alması gerekmektedir. Turizm İşletmesi Belgesi tesise verilen kalıcı bir belgedir. Turizm İşletmesi Belgesi alan tesisler, Basit konaklama belgesi almak zorunda değildir.


Pansiyonların, Turizm İşletmesi Belgesi alabilmeleri için Bakanlık tarafından bazı resmi evraklar istenilmektedir. İstenilen evrakların tamamlanması neticesinde Bakanlığa yapılacak müracaat Belgelendirme Servisi tarafından değerlendirilmeye alınır. Evraklar ve kapasite uygunsa denetim programına alınır. Eksik veya hatalı evrak var ise evrakların tamamlanması için süre verilir. Denetim programına alınan tesiste Bakanlık Yetkilileri tarafından denetim gerçekleştirilir.


Tesisler, Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğe uygun ve evraklarının tam olması sonucunda Belge almaya hak kazanırlar. otelbelgelendirme.com bu süreçte tesisinizde ön inceleme yaparak, gerekli evrakların temininde ve tesis içerisindeki eksiklerin giderilmesinde, yapısal düzenlemelerin uygulanmasında, resmi evrakların temininde ve ileri aşamalarda tesisinize yapılacak olan denetim uygulamalarında tesisinizde sizinle birlikte yer almaktadır. Turizm işletmesi Belgesi almaya hak kazanana  kadar tüm süreçte sizlere danışmanlık hizmetleri vermektedir.


TURİZM İŞLETMESİ BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR


1- Başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş noter tasdikli vekaletname
2- Tesis tanıtım bilgileri
3- Ticaret sicil gazetesi
4- Faaliyet belgesi
5- İş yeri açma ve çalışma ruhsatı
6- Tapu
7- Kira kontratları
8- İmza beyannameleri/sirküleri
9- Yukarıdaki evraklar tamamlandığında(başvuru kabulü halinde) başvuru ücretinin yatırıldığına dair DÖSİMM dekontu.

İletişime Geçin

Eğer siz de pansiyonunuzu uluslararası standartlara taşımak ve misafirlerinize en iyi deneyimi sunmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Deneyimli ekibimiz, sizin için en uygun belgelendirme sürecini tasarlamak ve uygulamak için burada.

otelbelgelendirme.com olarak, pansiyonunuzu geleceğe taşıyan belgelendirme çözümleri sunuyoruz. Siz de sektörde öne çıkmak ve misafirlerinize en iyi hizmeti sunmak için bize katılın!

bottom of page