top of page
Otel Yüzme Havuzu

Otel Belgelendirme

Mevzuat gereği tüm konaklama tesisleri turizm işletmesi belgesi almak zorundadır. Tür ve sınıfa göre değişiklik gösteren tesislere, belgelendirme sürecinin tüm aşamalarında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Otel Belgelendirme Hizmeti

 

Otelbelgelendirme.com olarak, Türkiye'nin dört bir yanındaki konaklama tesislerine yönelik kapsamlı otel belgelendirme hizmetleri sunmaktan gurur duyuyoruz. 10 yılı aşkın süredir sektördeki deneyimimiz ve uzman ekibimizle, tesislerin uluslararası kalite standartlarına uygunluklarını sağlamalarına ve konuklarına en iyi deneyimi sunmalarına yardımcı oluyoruz.

Oteller, asli fonksiyonları müşterilerin konaklama ihtiyaçlarını sağlamak olan, bu hizmetin yanında, yeme-içme, toplantı, kutlama etkinlikleri, spor ve eğlenceye yönelik üniteleri de bünyelerinde bulundurabilen tesislerdir. Oteller; bir, iki, üç, dört ve beş yıldızlı olarak sınıflandırılır.


Bir yıldızlı oteller, Yönetmelikte turizm tesisleri ve konaklama tesisleri için belirlenmiş asgari niteliklere ilave olarak, en az 5(beş) oda, resepsiyon ile bekleme bölümünden oluşan lobi, oturma alanı ve bu alanda sıcak ve soğuk içecek hizmeti bulundurmalıdır.


İki yıldızlı oteller, bir yıldızlı otel niteliklerine ilave olarak, en az 10(on) odalı otellerdir. Yönetim odası, odalarda televizyon, odalarda saç kurutma makinesi, yatak katlarında kat hizmetleri ofisi veya dolap bulundurmalıdır.


Üç yıldızlı oteller, iki yıldızlı otel niteliklerine ilave olarak, kahvaltı salonu (yeterli büyüklükte oturma alanı ve servis mutfağı veya lokanta bulunması durumunda bu mahaller kahvaltı verme amaçlı da kullanılabilir, yazlık tesislerde bu amaçla kullanılan salonun bir kısmı açık olabilir), iklim koşullarına göre genel mahallerde klima, odalarda en az bir sandalye veya koltuk ve valizlik, odalarda kıymetli eşya kasası, genel mahallerde internet hizmeti, çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti ile bu hizmete ilişkin çamaşır torbası ve fiyat listesi, girişte rüzgarlık, hava perdesi, döner kapı veya benzeri düzenleme bulundurmalıdır.


Dört yıldızlı oteller, üç yıldız otel niteliklerine ilave olarak tesisin bulunduğu yöre, müşteri profili, işletmecilik özelliklerine göre tercihe bağlı olarak bünyesinde; klima kahvaltı salonu, kafeterya, yüzme havuzu, jeneratör vb. ünitelerden bazılarını bulunduran, belgelendirme denetimi veya sınıflandırma çalışmasında bu sınıf için belirlenmiş puan barajını aşan otellerdir. İlave bir yönetim odası, tesis yatak kapasitesinin aynı anda en az yüzde otuzuna hizmet veren lokanta veya lokantalar, yatak katlarında kat hizmetleri ofisi (ayrık, yaygın ve az katlı yerleşimler şeklinde düzenlenmiş tesislerde hizmetin aksamaması kaydıyla kat ofisinin her katta bulunması zorunlu değildir), bagaj odası ve bu mahalde emanet hizmeti ile bagaj taşıma hizmeti, odalarda ve genel mahallerde klima, odalarda internet hizmeti, odalarda ve banyolarda; bornoz, diş temizlik kiti, tıraş kiti, tırnak törpüsü, cımbız, tırnak makası, tek kullanımlık terlik, dikiş kiti, ayakkabı sileceği, ayakkabı cilası, duş bonesi, duş köpüğü, duş jeli, vücut losyonu, saç kremi, makyaj temizleme pamuğu, kulak temizleme pamuğu, hijyen poşeti, kutu kâğıt mendil, bloknot-kalem, uyku gözlüğü, şemsiye gibi toplam en az on çeşit buklet malzemesi, kuru temizleme hizmeti ve bu hizmete ilişkin fiyat listesi, toplam personelin en az yüzde on beşi oranında konusunda eğitim almış veya sertifikalı personel, konusunda eğitimli veya en az beş yıl deneyim sahibi idari personel bulunması zorunludur.


Beş yıldızlı oteller, dört yıldızlı otel niteliklerine ilave olarak tesisin bulunduğu yöre, müşteri profili, işletmecilik özelliklerine göre tercihe bağlı olarak bünyesinde; jeneratör, toplantı salonu, sinema salonu, konferans salonu, kafeterya, alakart restaurant, pasta vb. ünitelerden bazılarını bulunduran, belgelendirme denetimi veya sınıflandırma çalışmasında bu sınıf için belirlenmiş puan barajını aşan otellerdir. En az 60(altmış) oda, kat sayısı itibarıyla müşteri asansörü zorunlu olanlarda servis alanları ile bağlantılı servis asansörü (Müşteri asansörü zorunlu olmayan tesislerde servis merdiveni yeterli görülür, konaklama üniteleri ayrık, yaygın ve az katlı yerleşimler şeklinde düzenlenen tesislerde servis merdiveni veya asansörü ile ilgili esaslar tebliğ ile belirlenir), odalarda mini bar ile içecek türlerine uygun servis malzemesi, odalarda sehpa ile sofa veya kanepe ya da kişi başına bir koltuktan oluşan oturma grubu, odalarda uluslararası kanal erişimi olan panel televizyon, odalarda ve banyolarda ilave en az beş çeşit buklet malzemesi, odalarda müşterinin sıcak içecek hazırlamasına imkân sağlayan donanım ve servis malzemesi, boy aynası, yatak başucunda priz, yatak başucunda banyo hariç oda aydınlatmasının kontrolü imkânı, banyolarda resepsiyonla bağlantılı telefon veya odalarda telsiz telefon, oda servisi hizmeti ve bu hizmete ilişkin bilgilendirme ile menü, yatak kat koridorlarında resepsiyonla bağlantılı telefon, toplam personelin en az yüzde otuzu oranında konusunda eğitim almış veya sertifikalı personel, resepsiyondan ayrı bir mahalde konusunda eğitimli ve deneyimli personel tarafından verilen müşteri ilişkileri ve danışmanlık hizmetleri, oda sayısının yüzde onu oranında otopark hizmetinin görevli personel aracılığıyla sağlanmasına yönelik hizmet, müşteri girişinden ayrı personel ve malzeme girişi bulunması zorunludur.


TURİZM İŞLETMESİ BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR


1- Başvuru yapan kişi adına düzenlenmiş noter tasdikli vekaletname
2- Tesis tanıtım bilgileri
3- Ticari sicil gazetesi
4- Faaliyet belgesi
5-  İş yeri açma ve çalışma ruhsatı
6- Tapu
7- Kira kontratları
8- İmza beyannameleri/sirküleri
9- Yukarıdaki evraklar tamamlandığında(başvuru kabulü halinde) başvuru ücretinin yatırıldığına dair DÖSİMM dekontu.

İletişime Geçin

Siz de konaklama tesisi belgelendirme sürecinizde yanınızda güvenilir bir rehber istiyorsanız, bize ulaşmaktan çekinmeyin. Uzman ekibimiz, işletmenizin ihtiyaçlarına özelleştirilmiş çözümler sunmak için burada. Sektördeki rekabeti bir adım önde geçmek ve konuklarınıza en yüksek kalitede hizmet sunmak için bizimle iletişime geçin.

Otelbelgelendirme.com olarak, tesislerinizi geleceğe taşıyan belgelendirme çözümleri sunuyoruz. Siz de işletmenizi uluslararası standartlara taşımak ve sektörde fark yaratmak için bize katılın!

WhatsApp.svg.webp
bottom of page